16
reakcí
Podívej, bakalář jakéhokoli IT směru bude vždycky tak trochu deziluze, protože na rozdíl od lékařů, právníků, fyziků, psychologů ap. jsou celkem zkušení programátoři mezi devatenáctiletými lidmi již výrazněji zastoupeni. Ovšem informatický program musí být postaven na míru uchazeči z jakékoli střední, který se o programování do té doby vůbec nezajímal. Proto existují i určité modelové semestrálky, proto každý čerstvý bakalář, který programovat už umí, bude trochu rozladěn nedostatečnou "úrovní" výuky.
Samozřejmě záleží na individuálním přístupu - pokud ti cvičící odmítne vzít semestrálku jen proto, že se odchyluješ více od zadání, a nad příkladem uznat, že náplň předmětu ovládáš, pak je to škoda. U někoho to jde, jinde nejde. Navíc kombinovaná forma je opravdu chudší sestrou prezenčního studia. Z mnoha důvodů.
Na druhou stranu, mám vychozený FEL a teď studuju magistra na FITu, já jsem za školu dost rád. Donutila mě vyzkoušet si věci, ke kterých bych jinak z vlastní vůle nepřičichl. Prohloubila mi matematické myšlení. Magistr na FITu je koncipován moderně, v tomhle semestru jsem programoval v node.js, dělal paralelní aplikaci pro školní superpočítač, nebo třeba psal aplikaci pro podobnostní vyhledávání nad Flickr API. Pro mě dost zajímavé věci, a pohříchu jsou to právě ty semestrálky, na které si stěžuješ. A další semestry jsou alespoň na papíře taky docela zajímavé.
"Bohužel jsou lidé s titulem vnímány jako ti lepší. Po mé zkušenosti lidi s titulem vnímám jako lidi, co měli čas dělat zbytečnou práci a sílu to všechno přetrpět."
Obojí je nicneříkající generalizace. Kromě toho není FIT zase tak těžká škola, aby nešla vystudovat při zaměstnání. OSVČky a lidi s home-officem to zvládnou i prezenčně - vlastní zkušenost.
„… Pro mě dost zajímavé věci, a pohříchu jsou to právě ty semestrálky, na které si stěžuješ.“
Semestrálky, které píšeš, jsou opravdu zajímavé. Takové bych také rád dělal. Ale psát webovou aplikaci na přesné zadání povinně v PHP, které už umím, místo třeba Ruby, na které bych se rád podíval a rozšířil své dovednosti; nebo nutně vymodelovat zbytečnou realitu dle výběru povinně ve Smalltalku, místo rozšíření své Python knihovny, které bych konečně napsal dokumentaci; mě opravdu nebaví. Kdyby se to stalo párkrát, tak studuju dál, ale stalo se mi to, až na jednu výjimku, pokaždé.
„Kromě toho není FIT zase tak těžká škola, aby nešla vystudovat při zaměstnání.“
Neříkal jsem nic o tom, že jsem zanechal studia kvůli těžkosti. Zanechal jsem je kvůli tomu, že mi to bylo všechno dohromady příliš proti srsti.
Chtěl jsem tím říct, že když se člověk prokouše všemi těmi TW1 a WMM a bůhvíjaksetojmenuje na FITu, dostane se i k zajímavým věcem. Ale i pro bakaláře jsou letos vypsány celkem fajn praktické předměty, konkrétně třeba programování pro Android, nebo tebou zmiňované Ruby. Osobně mám sice raději teoretičtější pojetí, které jde pak šířeji aplikovat, ale je vidět, že škoda vypisuje i předměty (spíše kurzy) čistě praktické povahy.
Ale ten pocit chápu, taky jsem si na bakaláři kolikrát říkal, že takové studium je ztráta času. Nakonec se to zlepšilo, hodně záleží na iniciativě studenta - a to je další handicap kombinovaného studia. Člověk není v kontaktu s univerzitou, prostor pro iniciativu je menší.
Tohle je prostě vlastnost všech škol. Děláš opravdu málo věcí, které tě přímo zajímají nebo jsou něčemu užitečné. Na druhou stranu prezenční studium (s kombinovaným nemám zkušenosti) člověku mnoho dá. To si člověk uvědomí ale až po pár letech.
Mezi nejdůležitější považuji naučit se mluvit/jednat s výrazně vzdělanějšími lidmi (zjistíš jak na to); naučit se soustředit na jednu konkrétní věc, i když jich máš rozdělaných opravdu mnoho; a naučit se pracovat na něčem, co tobě osobně připadá naprosto zbytečný.
@dero_name: Předměty vypsané jsou, ale kombinované je nemají přístupné. Mohl jsem si sice zažádat a chodit s denními, ale to už je lepší jít rovnou na prezenční. Takhle to má kamarád a když vidím, co vše musí pro školu obětovat… to mě osobně neláká.
@Radek N.: Popravdě raději hledám důvod, k čemu to je dobré, než se do něčeho pustím. :)
Přejmenuješ to tu na „Bez titulu“? ;)
Pokud máte chvilku, doporučuji přečíst malou úvahu jednoho z našich docentů: http://mat.fsv.cvut.cz/chleboun/JCh_vyuka/101MA4/Uvaha.pdf
Něco na tom přeci jen bude. Po 5 letech to vidím podobně (v prvních ročnících jsem měl stejný názor jako vy). K ukončení studia mi moc nechybělo - studuji prezenčně stavební ČVUT a 6 let podnikám jako OSVČ v IT. :) Je to jen o vůli a určení si priorit...
"Musí tedy dělat trapnou a nepoužitelnou práci jako ostatní, místo aby rozšířil svou stávající a užitečnou." - no tohle je váš pohled na věc, pohled vyučujícího je, přesně opačný. Uvědom si, že většina vyučujících viděla podobné knihovny a další věci asi tísíckrát. Nehledě na to, že předmět je nějak koncipován a semestrální práce má svůj účel. Pokud má být náhrada za SmallTalk, dokumentace ke knihovně v Pythonu, tak se nedivím, že to neprošlo. Tohle je chyba v očekávání u Vás.
Osobně si myslím, že je největší blbost při škole pracovat. Ano dělat občasné brigády, ale soustavně chodit do práce, či snad budovat firmu? Škola poskytne rozhled a zároveň spoustu volného času, to je luxus, který už v životě mít nebudete. Nehledě na to, že vy pracujete v oboru, kde počet vysokoškoláků je vysoký a oni za pár let zapomenou na strasti vysoké školy a budou vzpomínat jen na to dobré. A vy přispějete do konverzace tím, že jste ji ukončil, pač vám nebyla dost recht? Divné, co?
Pokud máte tu možnost, přihlašte se znovu do školy na prezenční studium, školu dodělejte. Čím budete starší tím budete raději, že jste ji udělal. Občas není špatné potlačit své ego a trochu bojovat. Viz jak píšete, že vidíte kolik obětuje váš kamarád. On ale bude obětovat jen 5 let a těžit z toho bude po zbytek svého života.
@Radek N.: Velmi pěkný dokument.
Chápu, že nejprve hledáš důvody, než se do něčeho pustíš. Problém je ale v tom, že nemusíš mít správnou perspektivu. Řekl bych, že je dost obtížné hodnotit přínosy x-letého studia VŠ, když je nemáš za sebou.
K úspěchu VŠ není potřeba a sama VŠ úspěch v životě nezaručuje. Nicméně je pro mnohé jakýmsi puncem. Člověk s titulem má něco za sebou. Dokáže se připravit v krátkém čase, umí pracovat ve stresu, dokáže napsat několikastránkový smysluplný text, atd.
Co dala škola (Počítačová fyzika na PřF UJEP) mně:
- programování (neuměl jsem - teď mě mimojiné živí)
- analytické schopnosti (pro kombinaci matematiky, fyziky a programování nutné)
- prezentační schopnosti (schopnost přesného vyjádření)
- spoustu znalostí (nejen MA, FY, IT, ale třeba i chemie, strojírenství, italština, atd.)
- známosti (přecijen se tam vyskytují inteligentní lidé)
Přihřeju si starší článek... http://blog.filosof.biz/vysoke-skoly-lzou/ :)
To že jsi měl důvody ukončit školu je v pořádku. Z toho co popisuješ se ti snad ani nedivím. Ale vyvozovat z jediné izolované zkušenosti dalekosáhlé závěry typu "lidi s titulem vnímám jako lidi, co měli čas dělat zbytečnou práci" je mimořádně hloupý.
Nicméně je to přirozená reakce. Tento článek je učebnicovou ukázkou psychologickýho obranného mechanismu, zvanýho „kyselé hrozny“ (viz. např. http://goo.gl/Ozo3I )
Hele a ten pravopis – neseknul jsi náhodou i se střední? :-)
Neakceptování protinázorů je typickým projevem mechanismu „kyselých hroznů“ :-)
@Radek N.: S tou úvahou také souhlasím. Děkuju za odkaz.
@jankodera: Proč by to nemělo stačit? Vždyť celou knihovnu jsem psal já sám. Proč je největší blbost při studiu pracovat? Někdo holt nemá sponzory. Proč by mělo být divné, že mi škola nebyla „dost recht“? Nespokojím se s něčím jen proto, že se s tím spokojil někdo jiný. Celý váš příspěvek mi přijde zcestný. Dokonce, paradoxně, mám na „učení“ (čti: rozšiřování svých schopností) více času, takže návrat do lavice neplánuju.
@sourcercz: Vlastnosti, které popisuješ, že má člověk s titulem, má i člověk bez titulu. A klidně ještě lepší, záleží jakou má praxi. To že se společnost dívá hlavně na titul je věc jiná.
@josefrichter: Máš pravdu, že jsem to s tím závěrem trošku přehnal. Každopádně další větou to více méně omezuju pro technické obory. A k těm kyselým hroznům – původně jsem na vysokou jít vůbec nechtěl a studia jsem neukončil kvůli tomu, že bych to nezvládal, ale kvůli tomu, že mi to bylo proti srsti. ;)
Zajímavý příspěvek. Čas od času si říkám, že bych začal bokem studovat online marketing na některé vysoké škole. Na jedné ze škol jsem však byl varován před velkým množstvím teorie. Své dosavadní znalosti jsem získal praxí a pečlivým samostudiem odborné literatury a článků. Mým klientům absence vysoké školy v mém životopisu nevadí. Vidí jasné prodejní výsledky a zlepšení jejich podnikání. Čas věnovaný teorii VŠ tedy zatím investuji do vývoje nových projektů a zkoumání dalších výhod Internetu. Pokud se však způsob fungování VŠ změní a přijdou i školy zaměřené zejména na praktickou výuku, workshopy a praxi, pak si rád za takovou školu zaplatím.
@Michal Hořejšek: "Vlastnosti, které popisuješ, že má člověk s titulem, má i člověk bez titulu. A klidně ještě lepší, záleží jakou má praxi. To že se společnost dívá hlavně na titul je věc jiná."
Budu ti tykat, snad nevadí :). Dám příklad na autech. Máš možnost volby - pojedeš na okruh s BMW či se škodovkou? Je možné, že se škodovkou si užiješ větší zábavu, i když to není tak pravděpodobné. Ovšem u BMW čekáš dobrý zážitek a může tě zklamat, u škodovky čekáš průměrný zážitek, ale může překvapit. A to je rozdíl.
"Proč je největší blbost při studiu pracovat?"
Protože si tolik neužiješ studentský život. Možná na to máš jiný pohled, chodil si na kombinované a pravděpodobně do školy dojížděl. To je úplně něco jiného než prezenční forma studia v kombinaci s bydlením na koleji (např. Strahov). Já při škole pracuji, už od prvního semestru. Když přijdu ze školy, dodělám věci do školy a poté, když jsou všichni ostatní v hospodách (či na různých kolejních akcích, u kamarádů) dělám věci do práce. Nebo naopak, to je jedno. Výsledek je takový, že mám pouze jakousi "demoverzi" toho pravého "studentského života"...
Většina kamarádů, co v prvních ročnících odešla (a že jich bylo), tvrdila, že jim škola nic nedávala nebo je prostě nebavila. A přitom v 90% to nezvládali a nechtěli to přiznat. Popisuji jen svou zkušenost, neříkám, že je to tvůj případ.
@radimhasalik: Teoreticky mezi teorií a praxí není rozdíl, ale prakticky… Na druhou stranu je dobré znát teorii. Osobně bych dal také víc praxe, ale kam přesně umístit hranici je těžké. Každý to vidí jinak.
@Radek N.: Nevadí. :) Já ti rozumím a myslím, že i ty rozumíš mně. Ale uznávám, že u člověka s titulem je mnohem větší pravděpodobnost „lepší zábavy“. Jen jsem chtěl upozornit, že lidi bez titulu nejsou automaticky horší.
„Protože si tolik neužiješ studentský život.“
S tím studentským životem mi to je jasné. Bohužel každý si to dovolit nemůže. Spíš mě zajímalo, proč je to největší blbost – vždyť takhle to praktikuje skoro každý, koho znám.
„A přitom v 90% to nezvládali a nechtěli to přiznat.“
Přiznám se, že jsem nejel na „áčka“. Když jsem například odevzdával semestrálku asi o dva měsíce později a profesor říkal, že to je sice na áčko, ale dát mi ho nemůže, tak jsem mu řekl, že mi stačí éčko, abych prošel. (Dostal jsem B.) Na známkách to tedy vidět není, ale FIT mi nepřišel těžký a opravdu jsem to neukončil kvůli tomu, že bych to nezvládal. Spíš jen nezvládal časově – několik hodin psát semestrálky abych dokázal, že něco umím, místo abych použil něco, co už jsem udělal – to je ten důvod. Rád bych studoval, ale takhle ne. Možná v jiný čas a na jiném místě zkusím navštívit školu znovu, uvidím.