Škatulkování programátorů

cs v kategorii code • 2 min. čtení

Když se člověk podívá na nabídky práce, často narazí na škatulkování. Vlastně téměř pokaždé. Jednou to je Pythonista, jindy JavaScriptář, pak zase PHPčkář, C++kař, databázista a tak dále. K tomu nějaká nutná praxe. Máme to i u nás v práci.

Osobně se mi dělení nelíbí. Naopak mi přijde super mít mix lidí. Už jsem o tom nepřímo psal. Mix ve smyslu, kdy každý má jiný background. Jinou školu. Jinak přemýšlí. Má rád něco jiného. Je úplně v pořádku, když jeden zbožňuje Javu, jiný Go, další Haskell či třeba LISP. To neznamená, že všichni nemůžeme pracovat v Pythonu a přinášet super nápady odjinud.

Moc by se mi líbilo, kdyby se hledali „šikovní programátoři™“ a nijak se nedělili ani po náboru. Tým dostane několik úkolů a ať si tým úkoly rozebere sám dle libosti. Chceš teď chvíli řešit HTML5 a CSS3, aby sis osahal, co se změnilo od dob IE šestky? Chceš omrknout novinku React a ES6? Chceš zkusit ladit výkon databáze, či aplikace celkově? Chceš se naučit Python? Chceš si zkusit konfigurovat servery? Jasně, běž do toho!

Ano, někomu bez daných zkušeností to bude trvat o něco déle. Ale zase je do toho zapálen! Dělat neustále to samé člověka unavuje, až se mu do práce vůbec nechce. Pak tu je možnost párovat. Ten, kdo umí, může dělat nováčkovi v dané technologii pozorovatele a tím ho naučit. Stále to je o něco časově náročnější, ale jedná se o investici do budoucna. A když se jedná o něco, co neumí nikdo, někdo už určitě bude mít chuť se na danou věc mrknout.

Samozřejmě tím nechci říct, že všichni by měli být full-stack vývojáři. Jde mi o to, aby programátoři nebyli svázáni a mohli si vybrat úkoly dle libosti. Od client-side, přes server-side, přes mobilní aplikace až po vše, co tým vyvíjí. Pokud chce někdo zůstat u toho, co umí nejlépe, a všem tak vyhovuje, nemá smysl nijak měnit.

Takhle jsem to měl v hlavě a započal nedávno experiment. Zatím to vypadá na pozitivní reakce. Takže už nehledáme Pythonistu. Ani JavaScriptáře. Ale šikovného programátora, kterému nevadí v takovém prostředí programovat. Zbytek už naučíme. Chceš pracovat s námi? :-)Sdílejte:   Facebook   Twitter   Reddit   Tumblr   Pinterest
Může se vám také líbit

en Where is Zen of Python?, October 29, 2019
en What Makes Good Program?, November 20, 2018
en Old Code, October 31, 2018
en Fast JSON Schema for Python, October 1, 2018
en Open Source Responsibilities, September 6, 2018


Populární v kategorii code

en Makefile with Python, November 6, 2017
en Deployment of Python Apps, August 15, 2018
cs Jasně, umím Git…, August 6, 2014
cs Checklist na zabezpečení webových aplikací, March 1, 2016
cs Pokročilé regulární výrazy, August 17, 2014