WebExpo 2012

cs in code

Opět jsem šel navštívit WebExpo a opět z něj mám smíšené pocity, které spolu tvoří neutrální stav. Celkově to není ani na kladné, ani na záporné hodnocení. Ale vezmu to trochu podrobněji, začnu obecnými věcmi.

Jídlo: To byl podle mne tak nějak fail. Minulý rok v podobě menzy to bylo mnohem lepší ze dvou hlavních důvodů: množství a „čerstvost“. Jako promiňte, ale když normálně spořádám k obědu celou pizzu, tak se se třemi kousky opravdu nespokojím, natož ještě se studenými. V pátek jsem šel na oběd až po jedné obědě a jakmile jsem zjistil, jak to s obědem je, druhý den jsem šel už po jedenácté. Bohužel to nebylo o nic lepší; vždy pizza studená. Nemluvě u nemožnosti si k obědu sednout…

Rychlost: Přednášky navazovaly ihned na sebe a byl tak problém mezi nimi cestovat, kór když některé přetahovaly. Nedaly se tak stíhat všechny začátky a nebo všechny konce včetně otázek. Tedy téměř ve všech přednáškách na začátku a na konci byl ruch, kdy se návštěvníci postupně odebírali už do jiného sálu. Myslím, že začátek se může klidně posunout o hodinu až dvě dopředu a tento čas rozdělit mezi přednášky jako rezervu.

Internet: Pokud jsem se dostal na Wi-Fi, internet byl v pohodě. Jenže jsem měl pokaždé se na tu Wi-Fi dostat… Přišlo mi to skoro jako kdyby tam bylo málo IP adres a tudíž když bylo plno, měl jsem smůlu. Nebo prostě jen přetížený APčko. Nevím. Snad se zjistí, kde byl problém a do příště se vyřeší.

Pozitivní věci: Ani nevím. Však to lidé z IT znají: když všechny systémy běží v pohodě, nikdo si na ně nevzpomene. :) Jednoduše zbytek konference byl fain. Byla mapka, dobré značení, vše srozumitelné aniž bych musel číst instruktážní mail, prý se překládalo z/do angličtiny, dobíjet šlo a tak. Každým rokem to je lepší a lepší, ale vždy se najde něco, co je potřeba do příště zlepšit.

Tak a teď samotné přednášky…

V pátek jsem hodně přecházel (tím se omlouvám všem, které jsem rušil) a začal jsem v business hall, kde měl přednášku John Vanhara s jeho Shipito. Popravdě mě velmi zklamal. Zajímavé informace řekl v podstatě minulý rok a letos jen řekl, že na Vánoce jim přetékal sklad a museli tak shánět plachty, protože v tomto obodbí nesvítí sluníčko.

První páteční přednáška zaujala až „Social analytika: co nezměříš, nezměníš!“. Zajímavé zjistit jaké jsou problémy s měřením, jak se s tím poprat a potvrdit si, že na Facebooku lze nejlépe vydělávat odhlášením se (aneb nefunguje ani sdílení ani reklama).

Samozřejme David Grudl nezklamal a měl opět jednu z nejvtipnějších přednášek. Ale s vtipem se nejlépe poukáže na problémy; konkrétně dependency injection a „Jean, podejte mi klavír. Mám na něm doutník!“ (= předávejte objektu jen to, co opravdu potřebuje). Sice mi tato přednáška nic nového nepřinesla, ale určitě spoustu jiným lidem přinese.

Zbytek pátečního dne už byl takový nijaký. Nic o čem bych měl potřebu se zmínit. Zato sobota, ta byla nabitá. Poprvé jsem celý jeden den proseděl v jedné místnosti a to development hall.

Sobota začala s přednáškou „Nepoužívejte Git jako SVN!“. Z této přednášky jsem si nic moc nového nepřinesl; nejpřínosnější pro mne bylo potvrzení, že Git umožňuje opravdu hodně a nejlepší je si udělat workflow podle způsobu práce. Jinak jsme se dozvěděli jaké jsou Git-flow, GitHub-flow a Medio-flow a že s pomocí rebase lze historii větvení upravovat, aby byla historie přehledná.

Pak jsem se těšil na Jiřího Knesla s jeho soubojem frameworků. Dozvěděli jsme se, že pokud je to možné, nejlepší najmout Jakuba Vránu (pure PHP) a nebo naberat Nettaře. Ostatní frameworky (Symfony, Rails nebo Tii) dopadly nastejno. Je však potřeba si ale uvědomit, že v čistém PHP je to velmi nepřehledné a nový vývojář s tím bude mít spoustu práce pochopit kód. Taky je potřeba si uvědomit, že se jednalo o práci jednoho dne na čisté louce; po čase by čisté PHP nestíhalo a podle mne teprve pak by se zjistilo, jaký framework je dobrý – nejde jen o rychlý vývoj, ale také o udržovatelnost.

K této přednášce bych se chtěl ještě všem omluvit, protože jsem se měl souboje účastnit také s frameworkem Django. Bohužel mi to nevyšlo a na poslední chvíli jsem souboj musel odříct. Abych to alespoň trochu odčinil, dal jsem si předsevzetí, že se na zadání nepodívám dokud nebudu mít volný den, kdy zadání vypracuju a výsledek odešlu Jirkovi.

Dále následovala změna programu – místo Jana Tichého přišel Hooman Beheshti s přednáškou „Web Performance“. Přednášku jsem neviděl celou, ale byla velmi zajímává. Hooman poukázal na různé výkonostní problémy webovek, jak je zjistit a jak je řešit. Pár klíčových slov za všechna: CDN, komprese (HTTP, HTML, CSS, JS), cache (verzovat statický obsah), viewport (to co je na stránce dole nás zajímá až později) a další.

Development hall pokračoval s přednáškou „Dart nudný a inovativní“. Co jsem si z této přednášky odnesl? Asi to, že je opravdu nudný. A také to, že ještě není vhodné ho nasadit, protože není finální verze; i když aktuální podoba se už moc měnit nebude, minimálně ne ty základní kameny. Kdysi jsem ho zkusil použít a nějak se mi nelíbil (hlavně kvůli nepodpoře v prohlížečích). Tato přednáška mě taky nepřesvědčila k jeho využití…

Pokračovalo se s „Node.js: zápisky z fronty“. Nejvíce mě překvapilo, že výjimka, která probublá úplně nahoru, zabije server! Jinak to byla celkem normální přednáška pro někoho, kdo v Node.js ještě nic nezkoušel.

Zato po „Úvodě do grafové databáze Neo4j“ jsem měl velkou chuť jít sednout si k počítači a vytvořit nějaký projekt, kde bych takovou databázi použil. Zajímavé, jak lze k datům přistupovat podle teorie grafů. Téměř všechny NOSQL databáze nesplňují ACID (atomic, consistency, isolated, durable) a tím dosahují té vynikající rychlosti. Neo4j však ACID splňuje. Další rozdíl od tradičních NOSQL databází je, že schéme od klasické relační databáze nezjednodušuje, ale naopak zesložiťuje. Z toho je vidět, jaké problémy je vhodné s Neo4j řešit – sociální sítě, doporučovací systémy, geoprostorové problémy a další.

Nakonec jsem se těšil na Dana Steigerwalda a jeho „Este.js, evoluční JavaScriptový framework“. Dan o tom hodně psal, ale nějak jsem nechápal, co to vlastně přesně je. Teď už vím: je to rodina několika nástrojů – Google Closure, CoffeeScript, Mocha tests, Stylus, Node.js, Este.js library, MVC mobile ready a další. Ke všemu řekl proč použil zrovna to, co použil, a u všeho měl přesvědčující argumenty. Až na textový editor – podlě mě by mohl někde napsat doporučení, ale nijak ho neprosazovat, protože každý by si měl najít svou oblíbenou interakci se zdrojáky. Jinak skvělá přednáška.

Toť vše. Z Twitteru jsem se dozvěděl, že byly ještě dobré dvě páteční přednášky: „Jak jsme upravovali Sport.cz“ a „Jak bojovat s prokrastinací?“, na které se chystám podívat ze záznamu. A na co bych doporučil se podívat ze záznamu? Tu je seznam:

You may also like