Devel.cz konference se povedla

cs v kategorii code • 2 min. čtení
Mind the age! Most likely, its content is outdated. Especially if it’s technical.

Neměl jsem jít, ale na téměř poslední chvíli jsem se rozhodl navštívit konferenci pořádanou Devel.cz. Obával jsem se, že to nebude za to stát, protože už tu bylo IDF, které zrovna nejlepší nebylo a důkazem nechť žádné informace o pokračování. Konference Devel.cz se však podařila. Pravděpodobně úspěch je díky dobrým výběrem řečníků – vybrat především známé, zábavné a dobré řečníky je perfektní volba. Tedy výjimky zde byli

Nejvíce se mi zřejmě líbila přednáška od @steida, který nás zasvětil do vývoje mobilních JS aplikací. A zasvětil nás velice zábavně a kriticky. Nebál se opřít do jQuery (jak jinak), do serverů (protože jsou mrtvé) a tím se tedy pustil i v česky mluvících zemích do Nette, že se „jednoho dne probudíš a Nette bude jen XML konfigurátor“, nebo do Androidu („Android je nový IE6“), Vodafonu, Facebooku („Facebook je špatná ukázka, protože v telefonu je na hovno“) a spoustu dalšího, co jsem už spolehlivě zapomněl. Přitom vtípky na informační kvalitu neměly vliv.

Jako informačně zajímavá mi přišla přednáška od @jakubvrana, který se s námi podělil o zkušenosti z vývoje ve Facebooku. Je velmi zajímavé se dozvědět něco, jak taková firma jako Facebook čelí výkonostním problémům. PHP zrovna dvakrát nefandím, ale technické řešení v podání Facebooku se mi velice líbí. Po přednášce jsem měl chuť se přidat a podílet se na takovém vývoji.

Nesmím samozřejmě opomenout také přednášku od kolegy @janovsky, který přiblížil problém fulltextového hledání a jak ho Seznam.cz řeší. Fulltext jsem ještě nikdy nezkoumal a tudíž pro mne byla přednáška velice přínosná. Bohužel kompletní kuchařka na vlastní fulltext nebyla podána, protože kdyby ano, „tak zítra by vyšly články ŠÍLENEC POSTŘÍLEL 300 LIDÍ V KNIHOVNĚ, protože bych vás tu všechny musel…“ Mimochodem Seznam.cz neustále hledá vývojáře a „bere i lidi vyhořelé, kteří sekají kód jako baťa cvičky“.

Devel.cz by měl mít do dvou týdnů nahrávky na webu, takže až se tak stane, určitě tyto tři přednášky doporučuju zhlédnout. Pokud máte spoustu času, zhlédnutím i těch ostatních nic nezkazíte. Přednášky jsou poučné, zábavné, inspirující.

Rád přijdu příští rok znovu!

Twitter hashtag: #develcz.

PS: Potěšilo mne, že všichni řeší stejné problémy jako my a že jsme se bez nějakých bolestí dostali ke stejnému řešení, jako mají ostatní a které prezentují jako dobré. Tedy někdy máme dokonce o něco lepší (samožřejmě 8)), ale také někdy o něco horší – musí být prostor se někam posouvat, že? :)
Může se vám také líbit

en Makefile with Python, November 6, 2017
en Fast JSON Schema for Python, October 1, 2018
en Deployment of Python Apps, August 15, 2018
cs Jasně, umím Git…, August 6, 2014
cs Checklist na zabezpečení webových aplikací, March 1, 2016

Další články z kategorie code.
Nenechte si ujít nové články díky Atom/RSS kanálu.Poslední příspěvky

cs Mami, tati, přejde to, December 9, 2023 in family
cs Co vše bychom měli dělat s dětmi?, November 24, 2023 in family
cs O trávicí trubici, November 7, 2023 in family
cs Na šestinedělí se nevyspíš, October 28, 2023 in family
cs Copak to bude?, October 20, 2023 in family