Jak jsem nakupoval e-knihy u Alzy

cs in tech • 3 min read

Dostal jsem od Alzy dárek v podobě deseti elektronických knih a jedné audioknihy. Sice se většinou netrefili do mého gusta, na druhou stranu si třeba taky přečtu trochu něco jiného než obvykle. Takže jsem darovanému koni na zuby nehleděl a šel stahovat. Než jsem k tomu stahování však dostal, vznikl z toho takový příběh, s kterým se chci s vámi podělit. Protože to mi asi neuvěříte… :-)

14. listopadu

Začalo to ve čtvrtek, kdy mi Alza poslala mail s jedenácti kupóny na určité knihy. S možností je i darovat a návodem, jak na to. Zatím jsem ale neměl čas se mailu věnovat.

15. listopadu

Druhý den jsem si mail konečně přečetl. Jelikož nemám přátelé s čtečkou, kterým bych něco mohl věnovat, rozhodl jsem rovnou všechny kupóny využít pro sebe. Klikám na odkaz v mailu „Přidat vše“, v obchodě přecházím k platbě a potvrzuji objednávku, kde stojí celková částka mínus sleva 100 %.

Během chvilky mi přišel mail, cituji „objednávka je pro Vás zarezervována a připravena k převzetí do 18.11.2013. Pokud nestihnete zboží vyzvednout, kontaktujte nás kvůli prodloužení termínu.“ Ehm, co prosím? Pro jistotu jsem otevřel web Alzy a ověřuji v mých objednávkách, že jsem opravdu koupil elektronické knihy. Je to tak.

Čtu dál: „K zaplacení doporučujeme použít naše rychlé platební automaty umístěné na prodejně.“ Ehm, cože? Znovu jsem otevřel web a zkontroloval, že jsem tam správně zadal kupóny. Zadal, objednávka je opravdu za nula. Na webu i v mailu byla informace, že se čeká na platbu, ale nikde nebyla možnost platby. Taky aby jo, když není co platit.

Neměl jsem zrovna chuť to řešit, takže jsem to odložil.

18. listopadu

Na knihy jsem s úspěchem zapomněl. Alza se mi však sama připomněla: „vámi objednané zboží pro Vás budeme rezervovat ještě do 29.11.2013.“

Úplně jsem nevěděl, co to má znamenat. Mám snad přijít na pobočku s nějakou flash pamětí? Nebo mi nasypou jedničky a nuly do ruky? :-)

Jelikož mi o ty knihy nešlo, nechal jsem řešení problému na další den.

19. listopadu

Nemusel jsem nakonec nic řešit – Alza si po čtyřech dnech konečně uvědomila, co to je elektronická kniha. „Vaše objednávka elektronických knih byla vyřízena. Vše jsme zařadili do sekce Moje knihovna, odkud můžete kdykoliv stahovat a číst.“

20. listopadu

Příběh ale nekončí. Následující den jsem sice e-mail od Alzy nedostal, ale zato jsem dostal vtipnou SMSku: „objednávku XY jsme pro Vás připravili na centrále. PIN 1234 zadejte do PayBoxu.“ Zpráva mě natolik rozesmála, až jsem o tom už musel říct ostatním! :-)


Abych to shrnul – nakupovat u Alzy výhradně hardware. Na to mají jejich síť propracovanou. Se softwarem si nerozumí. Kdybych si šel záměrně koupit e-knihy, chtěl bych je hned. Normálně po nákupu hned knihu otevřu a začnu číst první stránky. Je to jedna z výhod, kvůli kterým jsem si e-knihy oblíbil.

Zároveň jeden z několika důvodu, proč jsem si založil vlastní e-shop BOObook.cz, kde si mohu číst jedním kliknutím. Aneb od milovníků e-knih milovníkům e-knih. :-)

You may also likePopular from tech