Proč odmítám nabídky s větším platem?

cs v kategorii life • 2 min. čtení

Přijde mi, že lidi stále nepochopili, že peníze nejsou vše. Občas se mne totiž někdo zeptá, proč vlastně nepřijmu nabídku, kde mi dají více peněz? Nejde moc jednoduše vysvětlit, ono to je totiž komplikovanější. V rozhodnutí stojí více faktorů. Pravděpodobně ty nejdůležitější jsou u mne tyto čtyři: lidi, projekt, stabilita a peníze.

Přiblížím. Jako první jde o lidi. Je velmi důležité, s jakými lidmi pracuji. Je mi úplně ukradené, zda dostávám milion měsíčně a pracuji na super-cool projektu. Pokud se budu muset každý den potýkat s idioty, nebudu v práci šťastný. Nebude mne práce bavit, budu deprimovaný a nemít na nic náladu.

Další faktor je samotný projekt. Může to být patlání firemních mini webíků, nebo velký projekt se škálou zajímavých projektů a technologií s možností se učit, či služba kterou sám používám a/nebo v ní vidím smysl. Samozřejmě nejlepší je kombinace posledních dvou. Patlat neustále mini webíky mne nebude uspokojovat po žádné stránce a opět mne nebude práce bavit.

Další v pořadí je stabilita firmy. Ono je sice pěkné se dostat k nějakému start-upu, kde mi dají nehorázné peníze, protože investor má spoustu peněz a je to pro něj zábava. Ale co se stane za půl roku, bude tu ještě ta firma? Mám už tak spoustu aktivit, natož každou chvíli si hledat novou zajímavou práci.

A v neposlední řadě samotné peníze. Přeci jen mám nějaké závazky a touhy. Ale pokud mohu bydlet, cestovat a mít své koníčky, pak jsem spokojen.


Tak. A teď když se to zkombinuje, co vyjde? Že potřebuji stabilní práci se zajímavými projekty a dobrými lidmi. Našel jsem si před pěti lety Seznam a jsem spokojen. Laťka je opravdu vysoko a těžko mne někdo přetáhne jinam. Jediné, co mi schází, je, abych dělal na projektu, který sám používám. Pouze pokud dostanu nabídku navýšenou o poslední detail, má smysl pro mne přecházet. Peníze to rozhodně nejsou.

Ano, samozřejmě, že větší plat neodmítnu. Ale uvědomuji si, že stabilní firma si nemůže dovolit dávat přemrštěné platy. Stabilní firma musí myslet na budoucnost a pojistit se. Zároveň si také uvědomuji své nefinanční priority a jak je (konkrétně) Seznam splňuje. Takže pokud se nemusím nijak zvlášť omezovat, proč bych si komplikoval život?

Proto mám vzkaz pro uchazeče i headhuntery: hledat podle platu je nesmysl. Rozumné firmy mají mnohem víc, co nabídnout.Sdílejte:   Facebook   Twitter   Reddit   Tumblr   Pinterest
Může se vám také líbit

en Phone & Drugs & Rock & Roll, October 9, 2019
en Why We Should Learn to Fail, June 5, 2019
en Prague Cello Quartet, April 11, 2019
en It’s Not About Birthrates, April 3, 2019
en They Shall Not Grow Old, March 4, 2019


Populární v kategorii life

en We Live in Awesome Time!, September 4, 2018
en Should You Buy Organic Food?, September 10, 2018
en I Hate Feminism, March 14, 2017
cs Nepřetvařujte se u pohovoru, March 24, 2015
cs Thinking, Fast and Slow, January 11, 2015