setup.py nebo requirements.txt?

cs v kategorii code • 3 min. čtení
Mind the age! Most likely, its content is outdated. Especially if it’s technical.

Pár dní zpět Armin Ronacher (tvůrce Flasku, Werkzeugu, Jinjy a dalších) tweetnul, ať se přestane používat requirements.txt a použije se setup.py s přepínačem --editable. Což rozpoutalo menší diskuzi na Twitteru i u nás v práci. U obou diskuzí se odkazovalo také na starší článek popisující rozdíl mezi těmito možnostnostmi.

A v čem je tedy ten setup.py lepší, resp. proč ho Armin doporučuje oproti requirements.txt?

Jak už je zmíněno v článku, setup.py má na starost seznam abstraktních závislostí. Dá se to přirovnat jako název tagu bez konkrétního Git repozitáře. Prostě chci requests ve verzi 2.10, ale neřeším, odkud se závislost stáhne. Může to být oficiální pypi.org, ale taky odkudkoliv jinud. Jenže to nestačí, pokud se v requests objeví chyba, kterou si opravím ve vlastním forku a nemohu čekat, než se dostane do upstreamu. Pak tu je requirements.txt, kam lze napsat odkud se má závislost stáhnout, klidně na konkrétní commit.

Jak tedy řešit takové případy bez requirements.txt?

Než odpovím, je potřeba si uvědomit složitější závislosti. Mám aplikaci a ta využívá například requests a knihovnu na stahování a parsování XML, která taky využívá requests. V případě vlastní verze requests bych pak musel nejen upravit závislost v mé aplikaci, ale také v knihovně, která vyžaduje requests. Což by vedlo k dalšímu forku jen kvůli jiné závislosti. Samozřejmě čím zanořenější závislosti budou, tím se stane komplikovanější něco takového udržovat.

Proto je lepší zůstat u abstraktních závislostí a při instalaci jen říkat, odkud se mají závislosti stahovat. Mohu buď využívat oficiální pypi nebo si udělat klidně i vlastní server. Při problému pak dám do svého registru balíků verzi, kterou potřebuji, a nemusím měnit všude závislosti na konkrétní.

Dobře, to mi dává smysl. Ale je to vhodné pro všechny?

Není. Pro střední a větší firmy určitě, pro malý soukromý projekt spíš ne. Navíc osobně mi přijde nejlepší aplikaci balit do prostředí, kde má běžet. Pokud je to Debian, pak nejlepší cesta je debianí balíček. S ním mohu řešit nejen Pythoní závislosti, ale také Céčkové a jiné závislosti a spoustu dalších věcí jako konfigurační soubory, logrotate, cron, … Vše hezky v jednom.

Ale princip zůstává stejný. Pořád je potřeba řešit vlastní verze, ať už z důvodu, že jsem opravil chybu, která ještě není mergnutá a publikovaná v upstreamu, či daná knihovna není ubalena jako deb balík. Opět nejlehčí mít vlastní debianí strom balíků.

No a co ten přepínač --editable?

Znáte takovou situaci, kdy upravíte knihovnu, nainstalujete lokálně, jdete vyzkoušet, zda aplikace si s ní rozumí, nerozumí, a tak proces opakujete? Tak právě --editable zařídí, že se nainstaluje jednou a změny jsou ihned dostupné. Soubory se nezkopírují, ale nalinkují se do pracovního adresáře. Tedy lehčí debugging.

Abych to shrnul, se setup.py je jednodušší správa závislostí, lehčí debugování a mimochodem to také zařídí, že vaše aplikace je importovatelná. Což je o čem Armin tweetoval. No a třeba své důvody brzy sám ještě upřesní. :-)


1 reakce

--editable

diiky!!!! celkom sikovna vec ,-)

Může se vám také líbit

en Makefile with Python, November 6, 2017
en Fast JSON Schema for Python, October 1, 2018
en Deployment of Python Apps, August 15, 2018
cs Jasně, umím Git…, August 6, 2014
cs Checklist na zabezpečení webových aplikací, March 1, 2016

Další články z kategorie code.
Nenechte si ujít nové články díky Atom/RSS kanálu.Poslední příspěvky

cs Mami, tati, přejde to, December 9, 2023 in family
cs Co vše bychom měli dělat s dětmi?, November 24, 2023 in family
cs O trávicí trubici, November 7, 2023 in family
cs Na šestinedělí se nevyspíš, October 28, 2023 in family
cs Copak to bude?, October 20, 2023 in family