Zápisky z cest: Berlín

cs v kategorii travel • 4 min. čtení

Do Berlína jsme jeli na salsa festival vlakem. ECčkem, kde jsme měli pohodlí, cestu si mohli krátit v jídelním voze a nemuseli v pátek večer někde stát v koloně. Protože jsme stáli v Drážďanech na nádraží. O den dřív byla v Německu neskutečná vichřice, která kácela stromy a odhazovala motorky z cest. Několik padlo právě i na naši kolej. Stromů, ne motorkářů. Na webu Českých drah sice bylo napsáno ohledně konci v Drážďanech, ale že by nám něco řekli dřív, než až Německá posádka na požádání…

Naše verze je: matka příroda si všimla několika tanečníků jedoucí dlouhou cestu vlakem bez možnosti tancovat. A tak nás donutila přestoupit do vlaku s větším prostorem… :-)

Na salsa festivalech začíná být čím dál častější Šibenikový styl – krom večerních párty ještě pro party animals i párty přes den. Takové menší maratony, ale stále s možností jít na workshopy. Což je dobře, přeci jen je to jeden z důvodů, proč si myslím, že Šibenik je jeden z nejlepších festivalů.

Osobně jsem měl však už lehce přesalsováno a tak jsem preferoval se podívat do Berlína, o kterém jsem už něco slyšel. Slyšel jsem především o tom, jak je vše vzdušné, zelené a tak. Je to tak. Samotného mne to uchvátilo. Všechny ulice široké, tak nějak jako Moskva. Není poznat rozdíl mezi turistickou, nákupní či úplně běžnou ulicí. Snad jen v posledním případě jsou vidět v okolí různé bytovky a jiné budovy k bydlení.

Stačí chvilka, aby si člověk všiml bohatosti Německa. Nepamatuji si, kde bych viděl větší množství luxusních aut. Samé Porsche, Bumblebee a další ikonická auta. I vzdělanost tu je super. Ne jenom v centru se mnou všichni dokázali mluvit plynule anglicky, ale i v těch vzdálenějších místech. I ve vzdálenějších místech ve Vietnamské restauraci, to bylo pro mne velkým překvapením. A taky milým, protože mi němčina moc hezky nezní. :-D

Sice jsem toho moc projít nestihl, ale jedno si pamatovat budu. Zeď. Pocit být odříznut od druhé strany takovou hnusnou zdí… no, snad už nás takové chujoviny nepotkají. Aspoň v Evropě.

Co jsem ale stihl je se najíst každý den k prasknutí. Berlín se zdá jako super místo na různé kuchyně. Vietnamské, Řecké, Etiopské, … samé dobroty! Tak super dobroty, že nějak nemám ani fotky. Což je docela zvláštní. :-))) Aspoň mohu rozhodně doporučit Taverna Athene či Bejte Ethiopia.


2 reakce

Já jsem v roce 2012 dostal pracovní nabídku z Berlína a rozhodl se jí zkusit a v létě tu budu 6 let. Tak nějak jsem měl o Berlíně všelijaké představy, i takový ten český odstup k Německu a Němcům, ale po čase to zmizelo...

Jinak Berlín historicky nebyl velké město a je to konstrukt několik vesnic/městeček, které se z rozrůstáním spojily. I když je v podstatě plochý, tak slovo "Berg" znamená hora, ale taky jen kopec. Pokud se podíváme na jména čtvrtí - Prenzlauer Berg, Kreuzberg, Schöneberg, Lichtenberg. ili osady okolo vyvýšených bodů. A zbytek je často se slovem "Dorf" (vesnice) Reinickendorf, Zehlendorf, Wilmersdorf atp.

Mitte je "střed" a je to v mnoha německých městech centrum, které ale v Berlíně je trošku specifické, jelikož lidé zde žijící preferují jako centrum zábavy jiné čtvrti jako je Prenzlauer Berg, Kreuzberg a Mitte je v podstatě jen centrum obchodu a víceméně památek pro turisty a jelikož je zde mnohem větší multikulturnost, tak je angličtina mimo ono centrum v podstatě úplně běžná...

Jinak i mně se velmi líbí, že je to město zelené, v nějaké starší statistice jsem se dočetl, že "zelené" plochy dělají 30% rozlohy města. Ke všemu je tu i dost jezer, která jsou v letních časech také dosti populární :-)

Díky za komentář, velmi zajímavé! :-)

Může se vám také líbit

cs Zápisky z cest: Dominikánská republika, October 11, 2016
cs Zápisky z cest: New York, August 6, 2017
cs Zápisky z cest: Island, April 15, 2017
cs Zápisky z cest: Nový Zéland, March 9, 2015
cs Zápisky z cest: Irsko, May 22, 2018

Další články z kategorie travel.
Nenechte si ujít nové články díky Atom/RSS kanálu.Poslední příspěvky

cs Co vše bychom měli dělat s dětmi?, November 24, 2023 in family
cs O trávicí trubici, November 7, 2023 in family
cs Na šestinedělí se nevyspíš, October 28, 2023 in family
cs Copak to bude?, October 20, 2023 in family
cs Poslíčci to nejsou. Kdo je to?, October 14, 2023 in family