Apple ovečka ze mě nebude

cs v kategorii tech • 3 min. čtení
Mind the age! Most likely, its content is outdated. Especially if it’s technical.

Připojit externí monitor či projektor. Nic. Otevřít nějaký konfig, který nic neumí, a v něm zkusit něco poklikat. Nic. Otevřít vyhledávač a zjistit jak spustit v konzoli xrandr. Aha, tady není ethernet a Wi-Fi na tomhle stroji prostě nefunguje. Zkusit tedy jen s helpem. Nezapomenout na restart počítače. Po deseti minutách může konečně meeting začít. Nedej ale Bože, aby se moc kecalo a notebook se uspal. To pak může začít test na zapojení kabelu znovu.

Takhle nějak bych popsal moji spokojenost s Linuxem. Ono by to s Ubuntu nebylo zlé, jenžě směr Canoncialu se mi přestal líbit několik verzí zpět a tak jsem odkázán na čistý Debian. Pokukoval jsem tedy na desktopu po alternativě. Jelikož se konzole nemohu vzdát a mluví se o tom, jak ty stylové notebooky fungují jak mají, bylo jasno.

Při výměně firemního notebooku jsem s radostí odnášel Dell a zpět si nesl MacBook Air. Taková ta bílá placka s průhledným tvarem nakousnutého jablíčka.

Radost ale rychle opadla. Potřeboval jsem napsat zavináč. Taková jednoduchá věc. AltGr + V. Umí to jak Windows, tak Linux. Mac bohužel ne. Ověřil jsem, zda mám nastavenou českou klávesnici (ano, jsem jeden z mála programátorů, který používá českou klávesnici). Mám. Přešel jsem tedy na internet, abych zjistil, že apple fóra navštěvuje spoustu applistů a tak se rychle dozvím, že na Windows to je AltGr + V a ať se vykašlu na Apple.

Moc jsem taky nepochopil druhý Ctrl pojmenován Cmd a proč je funkce jedné klávesy na Macu rozdělena do dvou. Víc mě teda trápí, že většina příkazů se dělá s Cmd o dvě klávesy dál. Zvyk je železná košile a často něco mačkám a ono se nic neděje. Což je teda ještě ten lepší případ…

Kolegové měli samozřejmě děsný výtlem, jak neumím ovládat počítač a připomínám jejich babičky, které také neví jak napsat zavináč nebo zkopírovat text. Jen se smějte, chuligáni!

Abych však řekl i nějaké pozitivum, připojit monitor je super. Funguje jak má. Moc se mi líbí, že po odpojení a připojení externího monitoru vrátí okna na plochy, jak byly před tím. Šikovné. Škoda jen, že se teď stydím při promítání psát… pro jistotu jsem zamítl live programování při školení.

Mimochodem taky se vám, vám kdo používate Mac, Mac občas přeřekne? Vlastně ne občas, neustále. Vždy mi místo „Your system was updated just right now! You can work without interruption.“ napíše hlášku připomínající okna: „Hey, install me! Right now or I will notice you again in 24 hours. By the way restart is needed.“


Sice mám toho ještě hodně, čím bych si mohl rýpnout, ale raději nebudu pokračovat. Náboženství Apple je dost rozšířené a nemusel bych dobře dopadnout. :-) Uzavřu to celé takto: Mac není špatný stroj, domů bych si ho však nekoupil. Jsem ale rád, že jsem si ho osahal. Protože čím víc jsem toho zkusil, tím mi je více jedno, co používám. Pak nemám problém doporučit někomu zařízení, proti kterému mám spoustu připomínek.Sdílejte:   Facebook   Twitter   Reddit   Tumblr   Pinterest
Může se vám také líbit

en Spyro!, April 30, 2019
en I Will Not Fix Your Computer, December 18, 2018
en AI Can Save Us, December 3, 2018
en Science Channels, August 29, 2018
en Importance of Blogs, August 21, 2018


Populární v kategorii tech

en HaaS: Honeypot as a Service, February 19, 2018
en I’m Not Afraid of AI, October 31, 2017
en Why I Don’t Trust Recommendation Systems, January 18, 2018
en We Need to Remake the Internet, April 24, 2018
en Importance of Blogs, August 21, 2018