Lumia – klasická Nokie v nové době

cs v kategorii tech • 3 min. čtení
Mind the age! Most likely, its content is outdated. Especially if it’s technical.

Dostala se mi do ruky Lumie. Čekal jsem, že mi tento telefon sedne, protože Windows Phone vypadá zajímavě, hezky, svižně, … a opravdu to tak je. Než jsem chtěl něco trochu víc.

Myslím, že pro napsání tohoto blog postu je jedno která Lumie, protože nebudu psát o technických parametrech, ale kdyby to náhodou jinde bylo jinak – konkrétně Nokia Lumia 620 s Windows Phone 8.0.

Vezmu to stručně:

 • Možná to je jen zvyk z Androidu, ale proč tlačítko lupy vždy otevře browser? Moc jsem nepochopil, proč pro hledaní v nějaké aplikaci musím hledat jiné tlačítko dle nálady programátora. A už vůbec nevím, kde hledat obsah v telefonu.
 • Když už jsem u hledání, jaksi nastává problém s češtinou – se slovem cestina češtinu nenajdu. V žádném hledání, které jsem zkoušel. (Zadávat diakritiku je opruz.)
 • Na telefonu dělám překlepy docela často, kór na základní klávesnici Lumie. Trvalo mi týden zjistit, jak se posouvá kurzor, abych mohl chyby po sobě opravovat. Nenapadlo mě, že výběr je tapnutím a posun přidržením. Je dobré zkoušet nové věci, ale někde je lepší se držet zaběhnutých nepsaných pravidel…
 • ~~Docela zajímavé na klávesnici je také to, že nejde skrýt, pokud je aplikace jedno velké textové pole (třeba e-mail). Pokud si chci e-mail před odesláním přečíst na větší ploše, mám smůlu.~~ Omlouvám se, toto není pravda. Jde skrýt šipkou zpět. Taková možnost mě opravdu nenapadla.
 • Naopak ikonky v horní liště se skrývají rády. Nejprve se mi to zdálo zajímavé, že se zobrazují jen ty relevantní na určitých místech, ale spíš mi vadí, že nevidím, zda používám Wi-Fi či nikoliv, případně kolik mi zbývá šťávy atp.
 • Hbitost telefonu není taková, jak se může zdát. Vše vypadá svižně a na takovém levném telefonu mě to mile překvapilo. Bohužel je způsobeno délkou animace – přistihl jsem se, jak často čekám, až se něco doanimuje, abych mohl pokračovat. Přesně tohle nemám rád u HTC s jejich Sense.
 • Také jsem si všiml, že maximální rychlost scrollování je pomalá, kór když všechny programy a nabídky jsou v jednom dlouhém seznamu. U Androidu mohu dvojím pohybem prstu přejet na konec dlouhého seznamu raz dva.
 • Očekával jsem stabilní systém. Lumii používám týden jako sekundární telefon (tedy ne často) a za tu dobu se mi třikrát sekla…

Další seznam se týká aplikací, které Nokia ani Microsoft úplně neovlivní. Pro mne osobně jsou ale také nedostatkem:

 • E-mailový klient nemá žádnou možnost přesunout poštu do archivu, což je pro mě velmi důležité.
 • Kalendář si neporadí pokud u Google používám více kalendářů – synchronizuje se pouze ten hlavní.
 • Absence Google služeb.
 • Absence aplikace typu Pubtran.

Abych ale jen nekritizoval – Windows Phone se mi líbí. Vypadá hezky a má líbivé animace. To jsou věci, které Microsoftu vždycky šly. Jsou zde i zajímavé nápady, ale musí se ještě systém na některých místech poladit, aby byl celkový dojem dobrý. Věřím však, že se to s dalšími vydáními bude zlepšovat.

Dříve, když se mě někdo zeptal, jaký telefon si má pořídit, který je dostatečně blbovzdorný, doporučoval jsem iPhone. Před týdnem jsem doporučení už změnil na Windows Phone. Je to stará dobrá Nokia v nové době smartphonů.

No a já osobně zůstanu u Androidu. Tím jsem si vyřešil otázku, z čeho přejít ze stařičkého Desire HD – pravděpodobně na Nexus 5.Sdílejte:   Facebook   Twitter   Reddit   Tumblr   Pinterest
Může se vám také líbit

en Spyro!, April 30, 2019
en I Will Not Fix Your Computer, December 18, 2018
en AI Can Save Us, December 3, 2018
en Science Channels, August 29, 2018
en Importance of Blogs, August 21, 2018


Populární v kategorii tech

en HaaS: Honeypot as a Service, February 19, 2018
en I’m Not Afraid of AI, October 31, 2017
en Why I Don’t Trust Recommendation Systems, January 18, 2018
en We Need to Remake the Internet, April 24, 2018
en Importance of Blogs, August 21, 2018