Nedávno jsem zhlédl mini seriál Frozen Planet z dílen BBC a hodně se mi tam líbila jedna scéna. Samozřejmě se mi nelíbila jen tato jedna scéna, ale všechny jako u ostatních mini seriálů zaměřených na přírodu od BBC. Tahle jedna scéna mi ale připomněla jak je dobré mít znalosti.
Jedná se o scénu hned z první epizody, kde se zabijácké velryby snaží ulovit tuleně. Tuleň relaxuje na ledové kře a velryby jsou pod ním ve vodě s myšlenkami si na něm pochutnat. Pro někoho (v pozici velryby) by to mohl být tvrdý oříšek, případně by si dobrovolně ničil své tělo nárazy na kru. Velryby to ale vyřešili poněkud jednoduše a elegantně…
Z toho je vidět, že se vyplatí znát nejen rybníček, ve kterém se pohybujeme, ale také to, co je na břehu, nad ním nebo ještě dál. Třeba matematika, fyzika, bilogie, chemie, historie nebo cokoliv jiného. Číst a učit se ze všech možných oborů však není vůbec snadné. Hlavně časově, ale třeba také finančně (dobrou knihu internet nenahradí).
Z těchto důvodů doporučuju navštívit stránky Khan Academy, kde se vše, co jsem jmenoval, a ještě mnohem víc můžete naučit z krátkých dobře zpracovaných videí. Nemohu říct, zda jsou tak všechna videa, ale ta, která jsem sledoval, jsou vysvětlena velmi dobře nebo minimálně dobře. (Za poslední dva měsíce jsem sledoval jen něco z oboru matematiky, fyziky a historie.)
Úspěšnost této výuky je pravděpodobně tím, že na videu je vidět pouze černé plátno na kterém se postupně barevně objasňuje popisovaná tématika (anglicky) mluveným slovem. „Když někdo počítá příklad a přitom myslí nahlas, myslím, že je to pro lidi cennější a ne tak odstrašující,“ komentuje Salman Khan svůj výukový přístup.
Neznalost neomlouvá a vědět se vyplácí. Takže pokud nemáte problém s angličtinou, pokračujte tímto odkazem: http://www.khanacademy.org (a nezapomeňte si ho přidat do záložek).