Vědět dřív to, co vím teď, všechny známé bych varoval před upgradem na Windows 8. Přínáší to totiž poměrně závažný problém – kompatibilita.
Celé to vzniklo tak, že děda dostal k licenci sedmiček slevu na Windows 8. A ne zrovna malou, aneb nekupte nový operační systém od Microsoftu za čtyři stovky. Tak se taky stalo a krásně fungující sedmičky nahrazovaly kostičky.
Ještě než budu pokračovat, menší problém jsou i samotné kostičky. Nad tímto krokem jsem se pozastavoval už u prvních informací o Windows 8. Proč je sakra metro na desktopu? Vždyť to je nepoužitelné… To jsem však ještě nezkoušel a tak jsem si říkal, že třeba to je jen o zvyku. Gnome 3 je také jiné a musím říct, že to je lepší než klasické prostředí.
Ne, není to o zvyku. Je to postavené na hlavu. Kdo si v Microsoftu sakra myslí, že je dobré vypínat počítač najetím do jednoho rohu, poté se držet u strany (protože jakmile se vzdálíte, meníčko zmízí), najet až na nastavení (protože to je přece logické, že v nastavení je vypnutí počítače) a tam kliknout na vypnout? A pak ještě jednou. A pak čekat až se nainstaluje bambilion aktualizací; to už je však známý příběh.
Celé metro není na desktopu vhodné. Posouvat se do strany, plýtvat místem, přepínat se mezi dvěma rozhraními, atd. To není to pravé ořechové. Takže v tom legu se využívá pouze jedna věc – proklik na klasický desktop. Nejeden člověk se mě ptal, jak tuhle otravnou obrazovku odebrat. Netuším. Hrál jsem si s tím přes hodinu bez výsledku. [Pokud to lze, dejte mi prosím vědět a já to hned pošlu všem, kteří to po mně chtěli.]
No ale zpět k tomu hlavnímu problému. Fungující sedmičky teda nahradilo metro, které oznámilo, že trasa kompatibilita končí ve stanici běžný hardware a dál nejede. A nejede tam ani další spoj. Ani ten další. Žádný.
Popravdě moc typů hardwaru jsem nezkoušel; co vím, tak klasické klávesnice, myši, reproduktory, mikrofon, externí a flash disky pracují v pohodě. Prostě ta klasika, do které nepatří tiskárny. Zřejmě tisk je luxus pro firmy, které se do upgradu nepohrnou, a tak nevadí, že z Windows 8 lze tisknout jen na dobré slovo. Jen když se tomu zrovna chce.
Tiskáren jsme zkoušeli víc. Ani jedna se nechytala. Windows sám žádné základní ovladače nenabídl (no tak kde to žijeme?) a výrobce na nějakou podporu z vysoka kašle. Jelikož byla stejně potřeba nová tiskárna, začalo se pátrat po tiskárně s podporou nových Windows. Tohle by však nedal ani Holmes! Takovou tiskárnu jsem ještě neviděl.
Zkusili jsme si prostě vybrat nějakou tiskárnu a podívat se na stránky výrobce, zda náhodou už ovladače jsou dostupné a jen se zapomnělo na úpravu specifikace. Naštěstí jsme takovou našli a koupili. S radostí jsme ji zapojili a šli instalovat ovladač. Ale ejhle, pokaždé to spadlo s chybou.
Sice to pak psalo, že tiskárna je nainstalovaná, ale tisk stejně nešel. Opravdu už netuším, co jsem s tím dělal, každopádně po třetím restartu se rozjela. Možná pomohla nějaká aktualizace, která mě otravovala při jednom restartu. A která se nepovedla nainstalovat.
Nyní tiskárna tak nějak tiskne, ale nemám vůbec jistotu, že to není na dobré slovo, jako ta předtím. Uvidíme.
Celý Windows 8 na mne působí jako Windows Vista. Nedodělek, které raději nepoužívat. Windows 7 je vlastně doladěná Vista. S Windows 10 to vidím podobně a proto doporučuju počkat a vykašlat se na jakékoliv slevy. Nervy jsou cennější.
Moc se mi líbí, když v Linuxu (to je ten hrozný operační systém zadarmo) připojím tiskárnu a po chvilce se mi ukáže, že mohu tisknout. A pokud potřebuju lepší ovladač, zajdu na stránky výrobce a tam je jen jedna položka s Linuxem, takže se nespletu, který mám stáhnout (aneb bambilion verzí Windows a Mac OS).
Stále mi nejde na rozum, jak něco zadarmo může fungovat mnohem lépe než něco placeného.