Kindle po dvou měsících

cs in tech • 3 min read

Nejprve jsem měl na Kindle nehezký názor – mám prostě rád fyzickou knížku, když si mohu listovat, když cítím její vůni. Po sledování názorů na Twitteru a v různých článcích jsem dostal chuť to taky vyzkoušet, takže jsem začal plánovat koupi hned, jak budu mít navíc dva tisíce. Před objednáním jsem se už na Kindle začal těšit a když byl objednán, tak jsem každých dvanáct hodin sledoval stav na UPS (mimochodem skvělá práce! Česká pošta by se měla od nich učit), jestli se náhodou moje objednávka nepřiblížila o nějaký ten metr. :)

Po rozbalení jsem pocítil velkou chuť si hned něco přečíst; i když možná ve mě více převládala zvídavost, cotojakto svede. Byl jsem nadšen. Hned jsem si tam přetáhl Čapka a nějaká PDFka, co jsem si chtěl dlouho přečíst, přihlásil se k pár odběrům a zkusil nějakou četbu zakoupit. Byl jsem ještě více nadšen, vše jsem najednou chtěl číst v Kindle. Nevím, co se stalo, ale jako bych už neměl tolik rád fyzické knížky.

To se ale stalo před dvěma měsíci hned po rozbalení něčeho nového a po té době jsem už stačil vystřízlivět. Jak si u mě stojí teď? Teď je to jen doplněk k normálním knížkám či monitoru.

 • Krátké články stále čtu na monitoru. I když je jednoduché si je stáhnout do Kindle, stále to zabere dost času, ve kterém mohu mít půlku přečtenou.
 • Naopak u delších článků vyhrává Kindle. Dříve jsem si je tiskl a zlobil jsem se nad neoptimalizací pro tisknutelnou formu; dnes si je nechávám posílat do Kindle pomocí doplňku pro Chromium: Send to Kindle.
 • Na krásnou literaturu také využívám Kindle. Knížka, která se čte vždy postupně a není potřeba v ní často listovat, je pro Kindle ideální. A pokud nevadí angličtina, tak je také jednoduché si Kindle rozšířit o další čtivo – například jsem měl problém najít 1984 od Orwella – elektronická verze je ale k nalezení v e-shopu Amazonu za pár korun a v Kindlu je doslova za pár vteřin.
 • Naopak na odbornou literaturu se Kindle moc nehodí. Časté listování tam a zpět v Kindle? Ne, to určitě ne.

Nesmím opomenout možnost si nechat zasílat automatické zpravodajství, například z Novinky.cz; článek o Novinkách pro Kindle (jak to vypadá, co nabízí).

Bohužel ale krásnou literaturu zatím nečtu tak moc a i tak si Kindle u mě našel místečko – rád si do něj pošlu několik článků a ty si pak přečtu pči cestě vlakem, městskou hromadnou dopravou a podobně.

 • Je to dobré (líbí se mi to, šetří oči od monitorů),
 • je to lehké (lehčí než HTC Desire HD),
 • je to malé (vejde se i do zadní kapsy od riflí),
 • a má to překladové slovníky (neumím tak dobře anglicky a tohle je opravdu užitečné!).

Hlavně bych chtěl zdůraznít tu lehkost – strašně rád bych raději bible typu MySQL profesionálně četl v Kindle, než držel tak těžkou knihu (hlavně v leže nad sebou). Samozřejmě má Kindle i negativa:

 • zmíněné listování,
 • nutnost nabíjení (ano, stačí jednou za měsíc, ale díky tomu jsem zapomněl a úplné vybití mě čekalo na začátku dlouhé cesty),
 • zasekávání (knížka se prostě nezasekne; narazil jsem za dva měsíce na tři záseky, z toho dva během jedné hodiny).

Na závěr: Byla to dobrá investice – na internetu se válí plno knížek zadarmo a nebo jen za pár korun a určitě doporučuju i menším čtenářům.

You may also likePopular from tech