Chromecast

cs v kategorii tech • 3 min. čtení
Mind the age! Most likely, its content is outdated. Especially if it’s technical.

Minulý víkend Google u nás zpřístupnil Movies a jelikož jsem si tak nějak už zvykl na Google Music (ideální to není, ale lepší než drátem do oka; minimálně mám dobrý pocit z legálního poslechu), řekl jsem si, že vyzkouším i filmy. Nechtěl jsem však přehrávat filmy ani na telefonu, ani na notebooku. Sice mohu připojit televizi jako externí monitor, ale to není ono. Pořídil jsem si tedy Chromecast.

První zapojení, konfigurace, a… narážím na problém číslo jedna – neumí 5 GHz Wi-Fi. Občas tu je na 2.4 GHz tak rušno, že spojení padá. Po prvním týdnu se však Chromecast drží, to se musí nechat. Každopádně se mi už rozhodně nelíbí, že z notebooku musím být také na 2.4 GHz Wi-Fi, protože rozšíření v Chrome se s tím nepopere. Telefon zvládá v pohodě.

Jdu tedy vyzkoušet nějaké aplikace. Líbí se mi, jak mohu na telefonu či notebooku vyhledávat obsah mnohem pohodlněji a nerušit aktuální promítání. Problém je, že se mi nesmí telefon či notebook odpojit. Google aplikace mají tohle vyřešené – při odpojení Chromecast přehrává dál. „Pouze“ už nemohu obsah například pozastavit či se podívat, kolik ještě zbývá do konce. Horší varianta je (například u Red Bull TV), kdy se po odpojení přehrávání zastaví úplně.

Tedy na přehrávání filmů to není rozhodně vhodné. Aspoň ne dokud nebude Chromecast podporovat taky CEC – posílání příkazů z ovladače přes HDMI. Nevidím důvod, proč by to nemohlo podporovat. Bylo by skvělé, kdybych poté mohl obsah pozastavit, posunout atp. nejen z notebooku či telefonu, ale také přímo z televize. Přeci jen nechci u filmu sedět s otevřeným notebookem…

Jelikož Chromecast na filmy používat nebudu, zkusil jsem najít nějaké využití. Našel jsem jen jedno a to když si chci pustit nějaké delší video na YouTube, například nějakou přednášku. Nebo další lekci z Khan Academy či Coursera. Na to je Chromecast skvělý, protože nemusím koukat na malém displeji a ani za sebou tahat HDMI kabel. Podobně Google Music – mohu si pouštět hudbu na reproduktorech bezdrátově. Problém ale je, že musí být aktivní televize, což je v tomhle případě zbytečné.

Takže celkově, jelikož jsem našel jen jedno vhodné použití, je Chromecast zbytečná další drahá hračka.


Chromecast jsem si pořídil kvůli Google Movies, řeknu něco málo stručně i k této službě:

  • Vadí mi nemožnost si film stáhnout. To znamená být svázán se službami Google. Chápu to u All Access, zde však chci mít možnost si zakoupené tituly stáhnout. Už jen proto, že si budu chtít film třeba přehrát někde na cestách, kde nebudu mít internet (to sice nedělám, ale jde o princip; mohu mít problém s připojením i doma).
  • Chtěl jsem si tedy pustit nějaký film. Zahlédl jsem Fast & Furious a hned jsem dostal chuť na poslední šestý díl z této slavné řady. Dostal jsem však informaci „tento titul není dostupný v mé zemi“. Začal jsem tedy zkoumat, co vše je dostupné a jsem zklamán.
  • Našel jsem si tedy jiný film, už si ho chci koupit, když najednou zjistím, že uvedených 89 Kč je pouze pronajmutí na dva dny v té horší kvalitě. Při zjištění skutečných cen jsem byl docela v šoku. Často mi vyjde levněji návštěva kina i s předraženým popcornem a colou.
  • Jeden film jsem si tedy opravdu pronajmul a podíval se na něj. Nebudu zde už řešit odpojení notebooku a nemožnosti pozastavení filmu. Co mě ale dostalo je, že ani titulky nejsou kvalitní a často byly mimo…

Přijde mi, jak se Google snaží proniknout všude možně, nestíhá vše dotáhnout kvalitně do konce. Někdo by měl Googlu zakázat všechny ty akvizice. Protože jestli to odflákne, opravdu tu jednou budeme mít rozzlobený Skynet. ;-)Sdílejte:   Facebook   Twitter   Reddit   Tumblr   Pinterest
Může se vám také líbit

en Spyro!, April 30, 2019
en I Will Not Fix Your Computer, December 18, 2018
en AI Can Save Us, December 3, 2018
en Science Channels, August 29, 2018
en Importance of Blogs, August 21, 2018


Populární v kategorii tech

en HaaS: Honeypot as a Service, February 19, 2018
en I’m Not Afraid of AI, October 31, 2017
en Why I Don’t Trust Recommendation Systems, January 18, 2018
en We Need to Remake the Internet, April 24, 2018
en Importance of Blogs, August 21, 2018