Chromecast

in tech

Minulý víkend Google u nás zpřístupnil Movies a jelikož jsem si tak nějak už zvykl na Google Music (ideální to není, ale lepší než drátem do oka; minimálně mám dobrý pocit z legálního poslechu), řekl jsem si, že vyzkouším i filmy. Nechtěl jsem však přehrávat filmy ani na telefonu, ani na notebooku. Sice mohu připojit televizi jako externí monitor, ale to není ono. Pořídil jsem si tedy Chromecast.

První zapojení, konfigurace, a… narážím na problém číslo jedna – neumí 5 GHz Wi-Fi. Občas tu je na 2.4 GHz tak rušno, že spojení padá. Po prvním týdnu se však Chromecast drží, to se musí nechat. Každopádně se mi už rozhodně nelíbí, že z notebooku musím být také na 2.4 GHz Wi-Fi, protože rozšíření v Chrome se s tím nepopere. Telefon zvládá v pohodě.

Jdu tedy vyzkoušet nějaké aplikace. Líbí se mi, jak mohu na telefonu či notebooku vyhledávat obsah mnohem pohodlněji a nerušit aktuální promítání. Problém je, že se mi nesmí telefon či notebook odpojit. Google aplikace mají tohle vyřešené – při odpojení Chromecast přehrává dál. „Pouze“ už nemohu obsah například pozastavit či se podívat, kolik ještě zbývá do konce. Horší varianta je (například u Red Bull TV), kdy se po odpojení přehrávání zastaví úplně.

Tedy na přehrávání filmů to není rozhodně vhodné. Aspoň ne dokud nebude Chromecast podporovat taky CEC – posílání příkazů z ovladače přes HDMI. Nevidím důvod, proč by to nemohlo podporovat. Bylo by skvělé, kdybych poté mohl obsah pozastavit, posunout atp. nejen z notebooku či telefonu, ale také přímo z televize. Přeci jen nechci u filmu sedět s otevřeným notebookem…

Jelikož Chromecast na filmy používat nebudu, zkusil jsem najít nějaké využití. Našel jsem jen jedno a to když si chci pustit nějaké delší video na YouTube, například nějakou přednášku. Nebo další lekci z Khan Academy či Coursera. Na to je Chromecast skvělý, protože nemusím koukat na malém displeji a ani za sebou tahat HDMI kabel. Podobně Google Music – mohu si pouštět hudbu na reproduktorech bezdrátově. Problém ale je, že musí být aktivní televize, což je v tomhle případě zbytečné.

Takže celkově, jelikož jsem našel jen jedno vhodné použití, je Chromecast zbytečná další drahá hračka.


Chromecast jsem si pořídil kvůli Google Movies, řeknu něco málo stručně i k této službě:

Přijde mi, jak se Google snaží proniknout všude možně, nestíhá vše dotáhnout kvalitně do konce. Někdo by měl Googlu zakázat všechny ty akvizice. Protože jestli to odflákne, opravdu tu jednou budeme mít rozzlobený Skynet. ;-)4 responses

Nebylo by lepší na takové "kravinky" pořídit Raspberry PI nebo něco tomu podobné?

Raspebbry Pi s Raspbmc tu mám a je to super věc. :-) Jen po posledních updatech musím systém občas restartovat. Snad to brzy zase opraví.

No chromecast je výborný nápad. Nic pohodlnějšího na dostaní obsahu do televize momentálně není. No a pomoct by jste tomu mohli třeba tak, že by ste ho konečně začli podporovat ve stream.cz ;-)

Kluci si s tím hráli a byl tam nějaký technický problém. Nevím, zda se to nakonec vyřešilo… Není vše s Googlem tak jednoduché, jak se na první pohled zdá. :-)